صبح امروز ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳، تفاهم نامه موسسه مطالعات راهبردی با ستاد راهبری فناوری های هوشمند حوزه های علمیه امضا گردید.

موضوع این تفاهم نامه در رابطه با  همکاری های سازنده آموزشی، پژوهشی، فنی و راهبردی، به منظور زمینه‌سازی برای تاسیس نمایندگی ستاد در شهر مشهد مقدس با محوریت موسسه مطالعات است.

در این جلسه حجه الاسلام والمسلمین دعایی؛ مدیریت محترم موسسه مطالعات راهبردی به پیشرفت های خارق العاده علم و فناوری های نوین در جهان معاصر اشاره کردند. ایشان این امر را ابزاری برای توسعه ی معرفت در جهان معاصر دانستند . مدیریت محترم افزودند هر چه قدر معرفت واقعی توسعه یابد، دل ها به سمت آن علم و حکمت مطلق راهنمایی خواهد شد، «العلم سلطان» یعنی شما باید در قله ی علم در دنیای کنونی حرکت کنید تا بتوانید با ابزار علم با بشر معاصر به گونه ای صحبت کنید که دل و قلب او را تسخیر کنید و زمینه ی نگاه توحیدی در جهان را ایجاد کنید.

دبیر محترم ستاد راهبری فناوری های هوشمند حوزه های علمیه نیز اشاره کردند که فناوری ها در سطوح مختلف زندگی تاثیرگذار هستند. جناب آقای دکتر قاسمی افزودند: از حوزه های علمیه انتظار می رود علاوه بر تجهیز خود به هوش مصنوعی و مواجهه و راهبری صحیح این امر، بتوانند از ظرفیت این فناوری برای اشاعه مکتب اهل بیت علیهم السلام استفاده کنند.

زمینه های همکاری

۱.برگزاری دوره سواد هوش مصنوعی برای موسسه و تبدیل آن به بسته آموزشی با همکاری طرفین
۲.همکاری در انجام پژوهش‌های بنیادین و تولید اسناد و گزارش های راهبردی حسب نیاز و توان طرفین
۳.برگزاری مشترک انواع رویدادهای علمی و فناورانه در عرصه هوش مصنوعی و نسبت آن با علوم اسلامی
۴.راه اندازی نمایندگی ستاد در شهر مشهد مقدس با مرکزیت موسسه
۵.تدوین پیوست هوش مصنوعی موسسه و پیاده سازی فنی آن توسط ستاد حسب نیازها و ظرفیت های موسسه
۶.تجهیز کتابخانه موسسه به آثار شاخص مرتبط با حوزه هوش مصنوعی