تمدن اسلام، آینده‌ای برتر در دنیای رقابت
پروفایل کاربری شما

آیت الله اراکی در بازدید از موسسه مطالعات راهبردی علوم و عارف اسلام در مشهد گفتند: تولید علم و محتوی علمی دینی در زمینه تمدن نوین اسلامی کار بسیار سختی میباشد و باید برای علم تولید شده تقاضا ایجاد شود.

ایشان برای این تقاضا صدا و سیما را مخاطب قراد داده و خواستند تا این رسانه ملی پای کار حاضر شده و این ضرورت را به گوش افراد متخصص برساند.

عضوخبرگان رهبری در خصوص نوع تقاضایی که مردم می توانند داشته باشند گفتند: همین بانکداری اسلامی می تواند مهمترین تقاضای جامعه از مسولین باشد که ما توانستیم به صورت نمونه آزمایشی با همکاری ستاد اجرایی فرامین حضرت امام (ره) پیشنهاد تاسیس یک سیستم بانکی نوین را داشته باشیم که همه توانایی های یک بانک را داشته باشد و کاملا هم اسلامی باشد.

دبیر کل مجمع تقریب مذاهب به فعالیت های گوناگون علمی، فرهنگی و سیاسی گذشته خود که در اروپا انجام شده بود اشاره کرده و گفتند: مسلمانان در کشورهای اروپایی برای وام خرید منزل به ما مراجعه نموده و سوال می کردند که آیا دریافت این وام از بانک های غربی که ربا می گیرند شرعیست ؟ ما پیشنهاد کردیم ابتدا واحد مسکونی توسط بانک خریداری شده و بعد با توافقی که صورت می پذیرد به صورت نسیه به مشتری فروخته شود. این طرح به  بانک های لندن پیشنهاد شده و آنها از آن استقبال کردند. بنابراین مسلمانان در آنجا به راحتی و بدون پرداخت بهره صاحب خانه می شدند و وقتی با تهران مقایسه می کنیم می بینیم در آن جا مسلمانان زودتر صاحب خانه میشوند تا تهران!

آیت الله اراکی در بخش دیگری از این بازدید به شهر سازی اسلامی اشاره کرده و گفتند: ما در این خصوص کارهای علمی و تحقیقاتی خوبی انجام داده ایم که آمادگی داریم با همکاری موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام این تحقیقات و کارهای موازی که در این بخش انجام شده است را به اشتراک بگذاریم.

ریاست عالیه پژوهشگاه فقه نظام گفتند: از نزدیک شدن سطوح همکاری بین دو مجموعه استقبال می کنیم و این آمادگی را داریم که در ۲ محور با موسسه مطالعات راهبردی توافقاتی داشته باشیم.ایشان محور اول را ضرورت شبکه سازی عناصر و دغدغه مندان تولید علم دینی و تمدن اسلامی  و دومین مصوبه جلسه را رسیدن به یک مبنای علمی مشترک و ارتقائ فقه و فقاهت و تولید علم دینی بیان کردند.

در ابتدای این بازدید حجت الاسلام والمسلمین سید محمد محسن دعایی ریاست موسسه ضمن خوش آمد گویی به آیت الله اراکی و هیئت همراه به ارائه گزارشی از سابقه فعالیت ها و مبانی علمی موسسه پرداخته و گفتند: اسلام جامع و توانمند در ارائه نظریه تمدن نوین  باید پردازش شده و به خروجی برسد. اما فضای فکری مشهد و غربت ما، باعث شده که بعد از یک دهه کار در حوزه اندیشه های اسلام تمدن ساز  فقط بتوانیم جایگاه خودمان را پیدا و تثبیت کنیم.

مدیر موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام در ادامه سخنان خود با توجه به آغاز دهه دوم تشکیل موسسه به تهیه سند چشم انداز ۱۰ ساله دوم اشاره کرده و اظهار داشتند: گروه دلفی موسسه با همکاری مشاورین خبره در زمینه آینده پژوهی زیر ساخت های لازم را  تهیه نموده  و آماده حرکت پر شتاب به جلو هستیم. در دهه اول دستاوردهای علمی بسیار زیادی توسط اساتید موسسه و معاونت وقت موسسه تولید شد و اصل توانمندی اثبات دین برای تمدن سازی طبق نظریه دین سیستمی شکل گرفت و ۱۵۰ پوشه علمی باز و فعال شد.

حجت الاسلام دعایی در ادامه گفت: ما در سند چشم انداز و سیاستهای کلی موسسه که برای افق ۱۴۱۰ ترسیم کرده ایم به دنبال توسعه همکاری های سازمانی با دیگر موسسه ها و سازمانهای پژوهشی و آموزشی همگن در قالب شبکه ها و کنسرسیوم های تحقیقاتی بوده و از هر نوع همکاری سازمانی اثر بخش با موسسات و سازمانهای زیربط ، به ویژه در قالب کنسرسیوم های تحقیقاتی استقبال خواهیم کرد.

در پایان این دیدار حجج الاسلام جناب آقایان مصطفی اراکی و حکیم صدر به عنوان نمایندگان دو موسسه برای تعاملات و پیگیری تفاهمات و مصوبات معرفی و معارفه شدند.