تمدن اسلام، آینده‌ای برتر در دنیای رقابت
پروفایل کاربری شما

مراسم بازگشایی بیستمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد و پنجمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال و آیین انتخاب کتاب برگزیده سال عصر امروز در مشهد با حضور مسئولین شهری و کشوری برگزار شد.

سیدعباس صالحی در این مراسم، از جمله ویژگی‌های خراسان را وجود بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) امام مهربانی و گفت‌وگو خواند و گفت:  خراسان از گذشته جایگاه فرهنگی ویژه‌ای در تمدن اسلامی ایرانی داشته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه خراسان تنها جایی است که دو قطب علمی دانشگاه و حوزه در کنارهم و پابه‌پای هم حرکت می‌کنند، تصریح کرد: این دو نهاد آموزشی سنتی و جدید هر دو مقتدر و اثرگذار هستند و اگر تمدن اسلامی، آرمان های رهبر انقلاب مبتنی بر این بود که اگر این هم‌گرایی بیشتر باشد می تواند اتفاقات بهتری رقم بخورد خراسان مکان و نقطه ای بود که می‌تواند این مسیر را محقق کند.

وی با بیان اینکه میانگین متوسطه سرانه مطالعه خراسانی ها ۴ دقیقه بیشتر از سایر استان های کشور است، گفت: میانگین متوسط سرانه مطالعه در کشور ۱۲ دقیقه که این رقم در خراسان ۱۶ دقیقه است.

وی با بیان اینکه خراسان جاده انتقال ارتباطی با ایران فرهنگی است، افزود: خراسان همواره مسیر انتقال فرهنگ بوده و هست و از آن می‌توان به عنوان جاده انتقال فرهنگ ایرانی و ابدال فرهنگ ایرانی نام برد.

صالحی یادآور شد: خراسان همواره قطب فرهنگ مکتوب کشور بوده و هست که می توان به حضور فعال در حوزه تولید کتاب، کتابخانه‌های موجود در این استان، و کتابفروشی‌های آن اشاره کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه حیات و پویایی فرهنگ مکتوب در شهر مشهد جریان پویا و فعالی ست گفت: در حوزه فرهنگ کتاب محصولی کم‌نظیر و بی‌بدیل است و دربین همه محصولات و ابزارهای فرهنگ بشری کتاب ویژگی‌هایی دارد که سایر محصولات ندارد.

رشد ۲۰ برابری چاپ کتاب پس از انقلاب اسلامی

وی با اشاره به اینکه از کتاب، سینما، ادبیات، هنرهای نمایشی و صدها محصول دیگر تولید می شود گفت: یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی در حوزه فرهنگ مکتوب است.

صالحی افزود: در دهه اول انقلاب حدود ۳۵ هزار عنوان کتاب چاپ اول و تجدید چاپ شده که این رقم در دهه چهارم انقلاب به ۷۲۶ هزار عنوان رسیده و رشد ۲۰ برابری را نشان می دهد و تعداد مولفان نیز از ۲۷ هزار نفر در دهه اول انقلاب به ۶۰۴ هزار نفر در سال گذشته رسیده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه نسبت تعداد مولفان مرد به زن در سال‌های اول انقلاب ۳۰ برابر بوده که در سال گذشته این نسبت به دوبرابر کاهش پیدا کرده است گفت: فاصله های جنسیتی تولید علم و کتاب پس از انقلاب اسلامی کمتر و کمتر شده است.

وی یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب اسلامی را حضور و بروز ناشران خصوصی برشمرد و تصریح کرد: ۱۰ ناشر عمومی که بیش از ۳۰۰ عنوان کتاب را چاپ کرده اند ناشران خصوصی بوده اند. همچنین در حوزه کتابخانه های عمومی شاهد رشد ۹ برابری ۴۰ سال پس از انقلاب بوده‌ایم.

صالحی خاطرنشان کرد: امروز ما در آغاز یک جشنواره فرهنگی بر محور کتاب هستیم که اگرچه یک نمایشگاه کتاب است اما به‌نوعی یک دانشگاه و جریان فرهنگی است که می تواند بر مبنای کتاب شکل بگیرد.