تمدن اسلام، آینده‌ای برتر در دنیای رقابت
پروفایل کاربری شما

فرض کنید که در یک مجموعه اداری شخصی که به عنوان مدیر انتخاب می‌شود، دفتری برای او در نظر گرفته شده تا تصمیمات اداری با حضور در آنجا اتخاذ گردد. بدیهی است که تمامی فعالیت‌ها در صورتی به سرانجام خواهد رسید که افراد با حضور در آن دفتر با مدیر هماهنگ باشند.

در مثال فوق اگر شخصی به خیال خود بهترین تصمیمات را بگیرد و انجام دهد اما در ارتباط مستمر با دفتر مدیر نباشد بدون شک در موارد مختلف به خطا خواهد رفت و امور او مورد تأیید مدیر واقع نخواهد شد.

شاید کسی ادعا کند که من نیازی به حضور نزد مدیر ندارم چرا که مطالب مدیریتی را بارها شنیده‏ام. در جواب باید گفت: اگر مدیر، مدیر موفقی باشد به صورت مرتب نکاتی جدید و روزآمد و راه حلی کارآمد ارائه می دهد که از دست دادن این نکات به نفع مجموعه نیست.

حال باید توجه داشت که دفاتر مدیریتی خداوند مساجد می‌باشند. اگرچه حضور خداوند در همه جا ثابت است اما این مساجد هستند که بیشترین نقش را در ارتباط با او ایفا می‌کنند، بنابر این کسی که به مسجد نمی‏آید از ارتباط مستمر و مستحکمی با خداوند برخوردار نیست.

امام سجاد۱ می‌فرمایند: «مساجد خانه‏های خداوندند. هرکس به سمت مساجد برود به سمت خداوند رفته است و اراده رسیدن به او را نموده است.»

فعالیت‌های انسان زمانی به طور صحیح محوریت خدایی کامل می‌پذیرد که حضور در مسجد به عنوان یک امر لازم مورد توجه قرار بگیرد. ارتباط با مسجد تأمین‏کننده ارتباط کامل با خداوند است که اثر آن در کلّ زندگی پدیدار می‌گردد.

خداوند در حدیثی قدسی پس از اینکه آمدن به مسجد را زیارت خود می‌شمارد می‌فرماید: «بر عهده من است به عنوان کسی‌که مومنین به زیارتم آمده‏اند که زائر خود را گرامی بدارم.»

بر همین اساس فعالیت‌های اجتماعی نیز اگر بخواهد بر اساس محوریت خداوند باشد باید با محوریت مسجد تنظیم گردد. زندگی جمعی اسلامی محتاج هماهنگی جامعه با خداوند است و این مهم در سایه اجتماع خداباوران در کنار یکدیگر با محوریت مسجد تحقق می‌یابد.

پیامبر خدا- فرمودند: «وقتی مشکلات و آفات سر برسد اهل مساجد در سلامت هستند.»

بنابر آنچه گذشت مسجد تنها مکانی مقدس برای حضوری استحبابی نیست بلکه مسجد زیارتگاه خداوند است که مؤمنین در آنجا اجتماع نموده و در سایه مدیریت پروردگار به فعالیت‌های دیگر خود سامان می‌دهند. چنین است که مسجد نقشی کلیدی پیدا می‌کند و حضور نیافتن در آن معادل از دست دادن روح عبادت و رحمت پروردگار در زندگی است.

برای دستیابی به این هدف باید از کجا آغاز کرد؟ پاسخ به این سوال و صدها سوال دیگر در کتاب نگرشی دیگر به مسجد.

علاقه مندان به مطالعه میتوانند از طریق شماره تماس ۰۵۱۳۲۲۸۵۸۰۰ داخلی انتشارات ،این محصول را از فروشگاه موسسه مطالعات راهبردی خریداری نمایند.