تمدن اسلام، آینده‌ای برتر در دنیای رقابت
پروفایل کاربری شما

شیراز- معاون پژوهش و آموزش دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری گفت: تحول در علوم انسانی به معنای دور ریختن دستاوردهای گذشته در این حوزه نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام علی ذوعلم بعدازظهر امروز در همایش «چیستی و چگونگی تحول در علوم انسانی از دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای» در دانشگاه شیراز افزود: اگر موانع موجود برداشته نشود نمی‌توان به حرکت شورای تحول امیدوار بود.

وی با اشاره به موانع ایجاد تحول در علوم انسانی عنوان کرد: فرهنگ حاکم بر نظام پژوهشی و آموزشی کشور، یک مانع اساسی بر سر راه تحول در علوم انسانی است.

ذوعلم با اظهار تاسفن از اینکه نظام آموزش و پژوهش کشور طوری برنامه‌ریزی‌شده که با هرگونه تحول ناسازگار است و مانع جدی محسوب می‌شود تصریح کرد: در مدارس حفظ مطالب و تشویق به کنکور و تست زدن حاکم است و در دانشگاه تقلید از استادان و در چنین شرایطی تحول در علوم انسانی معنایی ندارد.

وی نبودن جسارت نقد در دانشگاه‌ها را یکی از موانع تحول برشمرد و اظهار کرد: روح آزاداندیشی، تفکر و تعقل در فرهنگ آموزشی و پژوهشی کشور کم‌رنگ است.

ذوعلم با تقدیر از نگاه حکیمانه رهبر معظم انقلاب به فضای دانشگاه‌ها در ایجاد کرسی‌های آزاداندیشی، تاکید کرد: وجود نگاه‌های محافظه‌کارانه و ملاحظه‌کاری‌های بی‌مورد آسیب‌های جدی بر سر راه تحول در علوم انسانی است.

معاون پژوهش و آموزش دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری افزود: فرهنگ حاکم بر فضای آموزشی گفت‌وگوی علمی و نقد را برنمی‌تابد و دانشجو از وارد شدن به مباحثه با استاد خوف دارد.

وی با تاکید بر اینکه برای رها شدن از فضای حاکم بر محیط‌های علمی باید فضای آزاداندیشی و مناظره علمی در دانشگاه‌ها تقویت شود که این مسئله با یک جهاد علمی امکان‌پذیر است، گفت: فرهنگ حاکم بر فضای آموزشی گفت‌وگوی علمی و نقد را برنمی‌تابد؛ فضای آموزشی دانشگاه‌ها به گونه ایست که دانشجو باید همان چیزی را بگوید که استاد قبول دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، همایش ملی «چیستی و چگونگی تحول در علوم انسانی از دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای» تا پنجشنبه ۲۵ آبان جاری در تالار حکمت دانشگاه شیراز ادامه دارد.