تمدن اسلام، آینده‌ای برتر در دنیای رقابت
پروفایل کاربری شما

اولین همایش ملی چیستی و چگونگی تحول در علوم انسانی از دیدگاه مقام معظم رهبری از تاریخ ۲۴ آبانماه سال جاری در شیراز برگزار و موسسه مطالعات راهبردی در قالب سه کرسی نظریه پردازی درآن شرکت خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات راهبردی این همایش که قرار است هر ۲ سال یک بار برگزار شود در راستای دغدغه های مقام معظم رهبری در بحث علوم انسانی و لزوم تغییرات اساسی در این حوزه است و این همایش به مدت سه روز در دانشگاه شیراز برگزار خواهد شد.

دکتر سید سعید زاهد زاهدانی، دبیر علمی همایش به خبر نگار ما گفت :همایش « چیستی و چگونگی تحول علوم انسانی از دیدگاه آیت الله خامنه ای » در واقع به بررسی مطالعات و پژوهشهای علمی ۴۰ سال گذشته کشور در حوزه علوم انسانی میپردازد و در عنوان این همایش که نام مقام معظم رهبری با « آیت الله » آورده شده است ناظر به شخصیت علمی ایشان خواهد بود که تعمدا در عنوان همایش قرار داده شده.

زاهد زاهدانی با بیان اینکه هنوز تبدیل گفتمان رهبری به نظریه و قانون صریح اتفاق نیفتاده است،خاطرنشان کرد:متأسفانه این تبدیل افکار نوآورانه به نظریه و قانون اجرایی هنوز در کشور شکل نگرفته است که یکی از اهداف بزرگ همایش شیراز و تأسیس پژوهشکده تحول در ارتقای علوم انسانی در این شهرستان،همین موضوع مهم است.
وی اضافه کرد:پژوهشکده تحول و ارتقای علوم انسانی دانشگاه شیراز متشکل از ۱۵استاد دانشگاه شیراز در شاخه‌های گوناگون علوم انسانی است که با تشکیل جلسات هفتگی جدیدترین روش‌های تحقیق در این حوزه و موضوعات پیرامون را رصد می‌کند که در حال حاضر پس از ۶ سال فعالیت در حال دسته‌بندی مفاهیم و موضوعات هستیم.
این استاد دانشگاه شیراز در بخش دیگری از سخنان خود به نحوه برگزاری همایش مورداشاره،پرداخت و اظهار داشت:این همایش از ۲۳ تا بیست و ششم آبان ماه ۹۶ برگزار خواهد شد که در روز نخست غلامعلی حداد عادل به‌عنوان سخنران مدعو و مسؤول تحول و ارتقای علوم انسانی کشور به ایراد سخن خواهد پرداخت،ضمن اینکه شخصیت‌هایی مانند آیت‌الله ایمانی،حجت‌الاسلام خسرو پناه،آیت‌الله میرباقری و... نیز سخنرانان همایش هستند.
زاهدزاهدانی افزود:۸۰ چکیده مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد که درنهایت ۴۱ مقاله موردپذیرش قرار گرفت و ۱۱ مقاله نیز در این همایش ارائه خواهد شد،ضمن اینکه ۵مقاله نیز به‌صورت سفارشی از اندیشمندان طراز اول کشور درخواست شده است.
وی اضافه کرد:در کنار این همایش ۴کارگاه آموزشی،چند کرسی نظریه‌پردازی،۸نشست هم‌اندیشی و ۳میزگرد نیز برگزار خواهد شد.