تمدن اسلام، آینده‌ای برتر در دنیای رقابت
پروفایل کاربری شما

در پی نامگذاری سال ۹۹ به نام سال جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد محسن دعایی مدیر عامل موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام پیامی را صادر کردند که بدین شرح است.

بسم الله الرحمن الرحیم

سال جهش تولید پررونق باد

در منظومه معرفتی اسلام ناب، خداوند هستی آفرین، که ملک و ملکوت عالم را اداره می‌کند، جهان خلقت را به هدف رسیدن انسان به قله کمال و سعادت که چیزی «جز لقاءالله» نیست آفریده است. مسیر این شدن متعالی در عالم ماده و تحت سیطره سنت‌های الهی باید طی شود. سنت‌های الهی روش‌های هستند که خداوند متعال امور عالم و آدم را بر پایة آن‌ها تدبیر و اداره می‌کند. یکی از این سنت‌ها که خداوند در جهان آفرینش تعبیه فرموده و آن را در جهان انسانی نیز جاری کرده است قانون با "سنت امداد" است که فرمود «كُلًّا نُمِدُّ هؤُلاءِ وَ هَؤُلاءِ مِنْ عَطاءِ رَبِّكَ وَ ما كانَ عَطاءُ رَبِّكَ مَحْظُوراً» (آیه ۲۰- سوره مبارکه اسرا) (ما از عطاى پروردگارت، اينان (فرصت‌طلبان) و آنان (دنیاطلبان) را كمك مى‌كنيم و عطاى پروردگارت از كسى منع نمى‌شو). بر این اساس خداوند همه بندگان خود را اعم از خوبان و بدان در راه دستیابی به اهدافشان یاری می‌رساند.

بدیهی است شرط بهره‌مندی از این سنت تلاش همه‌جانبه برای رسیدن به مقصود است. در این فرض است که خداوند نیز امداد ظاهری و غیبی خود را شامل حال می‌نماید.

با توجه به آنچه گذشت امسال را رهبر حکیم و فرزانه انقلاب سال "جهش تولید" معرفی کرده‌اند پرواضح است "تولید " حلقه الوصل "رونق اقتصادی" است و رهبری معظم باتدبیر و درایتی که بهره‌مند هستند، به‌شتاب تولید در ابعاد مختلف و عرصه‌های فراگیر فکر می‌کنند. این شتاب باعث استفاده از همه ظرفیت‌های کار و خلاقیت نیروهای گسترده‌ ملی و سوق امکانات بومی برای برون‌رفت از فشارها و تحریم می‌شود و درنتیجه آثار آن در بهبود کسب‌وکار حلال مردم و فراوانی ارزاق و درآمدها و رفاه نسبی ملت اسلام ظاهر خواهد شد.

نکته‌ای که جا دارد اضافه کنیم این است که "جهش تولید" فقط شامل تولید اقتصادی و کالا و خدمات مرسوم نیست بلکه مراکز علمی و تحقیقاتی هم باید امسال را سال شتاب و جهش تولید به‌حساب بیاورند و بر حجم فعالیت‌های علمی و تحقیقی خود بیفزایند تا مشمول سنت امداد الهی قرار گیرند.

از خداوند متعال توفیق همگان را در عمل به توصیه‌های رهبری معظم انقلاب و بهره‌مندی از نصرت الهی خواستاریم.