تمدن اسلام، آینده‌ای برتر در دنیای رقابت
پروفایل کاربری شما

چیستی و هستی طب اسلامی زیر ذره بین ناقدین

نخستین کرسی نقد و نظر با موضوع " چیستی و هستی طب اسلامی " با ارائه نظر حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن وکیلی معاون تحقیق موسسه مطالعات راهبردی و آقای دکتر سید سعید اسماعیلی مدیر گروه طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی شاهد، روز پنجشنبه ۹۷/۰۵/۲۵ در ساعت ۹/۳۰ صبح در محل سالن اجتماعات دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار خواهد شد.

به رنگ خدا را با کتاب به رنگ خدا تجربه کنید.

کتاب به رنگ خدا شامل گزیده ای از زندگانی پربرکت آیت الله علامه حسینی طهرانی (قدس الله نفسه الزکیه) به چاپ رسید.

به گفته مدیر امور فرهنگی و روابط عمومی موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام کتاب به رنگ خدا منتشر شده و علاقه مندان می توانند از طریق نمایندگی ها، سایت فروش و یا مراجعه حضوری این کتاب را تهیه نمایند.

قرآن کریم پاسخ می‌دهد: چرا گاهی دل انسان با ذکر و نماز‌ هم آرامش نمی‌‌گیرد؟

خداوند در آیات ۲ و ۳ سوره مبارکه انفال به بیان خصوصیتی از مؤمنان پرداخته مبنی بر این که هرگاه نام خدا برده می‌شود دلهایشان از عظمتش لرزان خواهد شد. در عین حال در آیه ۲۳ سوره زمر ضمن تکرار این مطلب بیان شده که پس از خشیت الهی است که دل انسان آرامش می‌‌یابد.

« انتظار موعود » چیست؟ چرا؟ و چگونه؟

آموزة "انتظار موعود" ازمولفه‌هاي اساسي زندگي ديني است و از موثرترين راه‌ها براي موفقيت در زندگي و تحقق عبوديت و رضاي خداوند شمرده شده است.

"هويت انتظار" چيست؟

"انتظار"، حالتي روحي و احساسي دروني است كه در اثر مولفه‌هاي چهار‌گانة زير پديد مي‌آيد:

۱. احساس نياز به چيزي

ترویج فرهنگ عفاف و حجاب و آداب زیارت امام رضا ( ع ) از تلویزیونهای شهری مشهد

به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام طی تفاهم انجام شده با شهرداری مشهد دو تیزر فرهنگی با موضوعات عفاف و حجاب و فرهنگ صحیح زیارت از تلویزیونهای شهری مشهد پخش شد.

معاونت تحقیق موسسه مطالعات راهبردی : درسنامه مهارت محور طب رضوی در موسسه تولید میشود.

به گزارش روابط عمومی موسسه به نقل از معاونت تحقیقات و پژوهش، اولین جلسه هماهنگی و انعقاد تفاهم با آقای دکتر غلامرضا نورمحمدی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به منظور نگارش درسنامه تخصصی طب رضوی در مشهد برگزار شد.

کلیات طب ایرانی- اسلامی موضوع یازدهمین کارگاه آموزشی واحد طب وحیانی

یازدهمین کارگاه آموزشی واحد طب وحیانی موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام با موضوع ( کلیات طب ایرانی - اسلامی با تاکید بر اصول حفظ الصحه ) با ارائه دکتر اسعدی در محل هتل محمد رسول الله مشهد برگزار شد.

در این کارگاه آموزشی یکروزه دکتر اسعدی ضمن بیان کلیات طب سنتی ایرانی شامل طب نظری و طب عملی ،به تفصیل از اصول کلی حفظ سلامتی و تندرستی سخن گفت.

آیا میتوان از مقوله ای تحت عنوان طب اسلامی سخن گفت یا خیر ؟

حجت اسعدی کارشناس ارشد واحد تحقیقات در پاسخ به این سوال که" آیا میتوان از مقوله ای تحت عنوان طب اسلامی سخن گفت یا خیر؟" به خبر نگار واحد روابط عمومی گفت : بررسی همه جانبه این موارد درکرسی های نظریه پردازی ، میزگرهای علمی و نشست های تخصصی و در قالب یک تفاهم نامه چند جانبه بین نهادهای متولی امر صورت گرفته و درماه آینده اولین نشست آن برگزار خواهد شد.

دورۀ فشردۀ معرفت‌شناسی اسلامی در مرکز تخصصی نور حکمت رضوی برگزار شد.

دورۀ فشردۀ معرفت‌شناسی اسلامی با حضور آیةالله غلامرضا فیاضی در مرکز تخصصی نور حکمت رضوی که ازاواخر خرداد ماه آغاز شده بود روز گذشته به پایان رسید.

رئیس هیئت مدیره انجمن تغذیه سالم :باید سطح تقاضا به محصولات سالم را در سطح کشور بالا برد.

امیر مسعود استاد حسین رئیس انجمن تغذیه سالم که به اتفاق دیگر اعضائ هیئت مدیره انجمن به مشهد سفر کرده بود به خبر نگار ما گفت : انجمن مردم نهاد ( NGO ) تغذیه سالم با هدف تغییردر سبک زندگی و پرداختن به تغذیه سالم در کشور راه اندازی شده که مشهد پس از شهرهای یزد و بوشهر سومین شهری است این انجمن کار خود را در آن آغاز خواهد کرد.

بازدید دبیر کمیسیون مراکز پژوهشی و مسئول دبیرخانه شورای اعطای مجوزهای حوزه های علمیه کشور از مؤسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

حجّت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر رفیعی دبیر کمیسیون مراکز پژوهشی و جناب آقای دکتر توفیقیان مسئول دبیرخانه شورای اعطای مجوزهای حوزه های علمیه کشور از مؤسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام بازدید کردند.

هدف از این بازدید بررسی شرایط موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام برای اعطای مجوز پژوهشکده حوزوی بود.

زندگی به سبک قرآن

ایستادن در ساحل دریایی عظیم، که تا چشم کار می‌کند دریا باشد، لذت‌بخش است؛ اما لذت‌بخش‌تر از آن چیست؟ لذتی که شناگر ماهر از در آب بودن می‌برد هیچ‌گاه نصیب آن‌هایی که در ساحل نشسته‌اند و به آب چشم دوخته‌اند نمی‌شود.

در سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد صورت گرفت: رونمایی از ۵ کتاب با موضوعات مختلف در نمایشگاه قرآن و عترت

در سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد صورت گرفت:

رونمایی از ۵ کتاب با موضوعات مختلف در نمایشگاه قرآن و عترت

در هفتمین شب از برگزاری سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد از ۵ کتاب با عناوین ،بنیادهای اصلاح جامعه اسلامی، قدم به قدم حج تمتع،قدم به قدم حج عمره، کارگاه نگرشی دیگر به زیارت و کارگاه نگرشی دیگر به حجاب رونمایی شد.

افتتاح غیررسمی پژوهشکده مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

حجّت الاسلام والمسلمین سید محمد محسن دعائی در جمع محققین و تنی چند از مدیران واحد ها در آیین غیر رسمی افتتاح پژوهشکده گفت : اولین تصمیم برای تاسیس پژوهشکده تشکیل شورای عالی تحقیق و اولین خروجی این شورا تعیین گروه های علمی پژوهشکده بوده است. گروه های علمی پژوهشکده عبارت اند از گروه تعلیم و تربیت، گروه شهر اسلامی، گروه تکافل اجتماعی، گروه فلسفه و عرفان اسلامی و گروه طب وحیانی.

دومین همایش از سلسله همایش‌های سلامت نسل؛ بهداشت فرزندآوری برگزار گردید.

دومین همایش از سلسله همایش‌های سلامت نسل؛ بهداشت فرزندآوری با موضوع «تغذیه تخصصی و سبک زندگی در دوران بارداری» روز شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۷ به همت مؤسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام در فرهنگسرای خانواده برگزار گردید.

حجت‌الاسلام سید محسن دعایی در گفت‌وگو با ایبنا مطرح کرد اگر از پوشش دادن علوم انسانی اسلامی امتناع کنیم چه برای اسلام باقی می‌ماند؟

حجت‌الاسلام سید محسن دعایی مدیر موسسه مطالعات راهبری علوم و معارف اسلام می‌گوید: ما که معتقد نیستیم علوم دقیقه، تجربی و یا علوم طبیعی را دین باید پوشش دهد اما اگر ما از پوشش دادن علوم انسانی نسبت به اسلام امتناع کنیم چه چیزی برای اسلام باقی می‌ماند. بنابراین من تعجب می‌کنم از کسانی که خودشان را مسلمان می‌دانند و نسبت به علوم انسانی اسلامی با نگاه منفی معاندانه و با انکار برخورد می‌کنند .

حضور در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

مدیر روابط عمومی موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام از برگزاری آئین رونمایی آخرین کتاب های موسسه خبر داد.

مركز تخصصي فلسفه و كلام نور حكمت رضوي در سطح دو و سه حوزه طلبه ميپذيرد.

مركز تخصصي فلسفه و كلام نور حكمت رضوي به منظور پرورش طلاب در زمينه علوم عقلي براي سال تحصيلي ۹۸-۹۷ از میان طلابی که پایۀ ششم خود را به اتمام رسانده اند طلبه مي‌پذيرد.

همزمان با سالروز ولادت امام حسین (ع)، محل جدید دفتر نمایندگی موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام در مصلای قدس قم افتتاح شد.

همزمان با سالروز ولادت امام حسین (ع)، محل جدید دفتر نمایندگی موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام در مصلای قدس قم افتتاح شد.

آیت الله اعرافی (مد ظله العالی) نماینده ولی فقیه و خطیب جمعه قم در آیین افتتاح این دفتر گفتند: "آغاز این حرکت را در این بخش مبارک می گیریم."

حضرت نبی خاتم، امام باقر(ع) را به عنوان کسی که حجاب جهالت را کنار می زند و گنج های علم و علوم انبیا را می‌شکافد و در اختیار مردم قرار می‌دهد، معرفی می کند.

یکی از مظلومیت‌های بزرگ اهل بیت (ع) کم کاری مبلغین و کم کاری شیعیان است، یک عده در شناساندن و یک عده در شناختن مسیر اهل بیت (ع) کم کاری می کنند و امروز شاید خیلی ها در مورد امام باقر(ع) و سیره آن حضرت اطلاعات چندانی نداشته باشند. در صورتی که فهم شرایط حاکم بر زمان اهل بیت و اقدامات آن حضرات معصومین برای شیعیان و دوستداران آن حضرت ضروری به نظر می رسد.